MAIN PAGE Results : 50ap 100im 50sf 100sf 200sf 400sf 800sf 50bf 100bf 200bf 4x100sf Ranking : Athlets Teams
Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Round 5   Final  


2. CMAS Finswimming World Cup on Pool 2008
Results for 200sf Round 3   Last updated : 02-11-2008 18:53:09 
Made for CMAS by Robert Nowicz, e-mail : webmaster@pzp-n.pl
Boys (juniors) 200sf
PlaceNameBirth dateTeamNationTimePoints
MALAMADAKIS EYSTRATIOS  1991  N.O. CHANIA (GREECE)  GRE  01:29.18  50 
GENNUSA EMANUELE  1991  SSD EURO TEAM TORINO (ITALY)  ITA  01:31.26  46 
ROTA ALBERTO  1991  NORD PADANIA SUB VAREDO (ITALY)  ITA  01:31.69  42 
JAKUB PIECHOWIAK  1991  LAGUNA 24 TORUN (POLAND)  POL  01:32.30  39 
MELAS STYLIANOS  1992  N.O. CHANIA (GREECE)  GRE  01:32.58  36 
TUGNOLI JULIO  1991  NUOVO NUOTO BOLOGNA (ITALY)  ITA  01:33.76  33 
ZANARDI KEVIN  1992  NUOTO SUB MODENA BRUNO LOSCHI (ITALY)  ITA  01:35.47  30 
CHEVALIER AMAURY  1992  CRCLE P.BERT DE RENNES (FRANCE)  FRA  01:37.03  27 
MICHAL MOSKAL  1991  LAGUNA 24 TORUN (POLAND)  POL  01:37.03  27 
10  GINO DAVIDE  1993  SSD EURO TEAM TORINO (ITALY)  ITA  01:37.36  22 
11  TORRE SEBASTIEN  1991  C.C.N.P. (FRANCE)  FRA  01:37.87  20 
12  PEREZ LARRA?AGA MIKEL  1991  C.N. TAFALLA (SPAIN)  ESP  01:38.33  18 
13  MILANO MICHAEL  1992  BLU ATLANTIS AVIS RAVENNA (ITALY)  ITA  01:38.48  16 
14  NOIR ALEXANDRE  1994  AIX - NATATION (FRANCE)  FRA  01:38.62  14 
15  PALKA PETER  1992  CALYPSO ZVOLEN (SLOVAKIA)  SVK  01:40.62  12 
16  ALEJANDRO CORDOBA RUIZ  1991  EFIBA DE CABRA (SPAIN)  ESP  01:40.92  10 
17  PRAMUKA JAKUB  1993  CALYPSO ZVOLEN (SLOVAKIA)  SVK  01:41.56 
18  Alejandro Fonseca    CLUB DEPORTIVO CAFAM (COLOMBIA)  COL  01:44.17 
19  ROSEI ALESSANDRO  1992  BLU ATLANTIS AVIS RAVENNA (ITALY)  ITA  01:50.54 
20  BELLINI ALESSANDRO  1993  NORD PADANIA SUB VAREDO (ITALY)  ITA  01:52.18 
21  CARCELER JEREMY  1992  C.C.N.P. (FRANCE)  FRA  01:52.43 
22  BURRI MATTHIAS  1991  SLRG OBERWALLIS (SWITZERLAND)  SUI  01:53.68 
23  TRIVELLATO ALESSANDRO  1992  SNP PADOVA (ITALY)  ITA  01:55.58 
24  MASETTI FABIAN  1993  RECORD TEAM BOLOGNA (ITALY)  ITA  01:56.49 
25  SCHMID DOMINIC  1992  SLRG OBERWALLIS (SWITZERLAND)  SUI  01:57.27 
26  OPPOLZER DOMINIK  1996  TC SUBMARIN POESSNECK (GERMANY)  GER  02:01.56 
27  FRINOLLI JONATHAN  1995  ASD C.T. BELLE ARTI ROMA (ITALY)  ITA  02:01.80 
28  SGARLATA MATTIA  1994  SNP PADOVA (ITALY)  ITA  02:04.29 
29  CINELLI PAOLO  1994  RECORD TEAM BOLOGNA (ITALY)  ITA  02:04.88 
30  ROHNISCH RICHARD  1996  TC SUBMARIN POESSNECK (GERMANY)  GER  02:06.92 
  BORGATO ELIA  1993  NUOTO SUB MODENA BRUNO LOSCHI (ITALY)  ITA  DQ   
Girls (juniors) 200sf
PlaceNameBirth dateTeamNationTimePoints
MASTROIANNI ROBERTA  1993  ASD C.T. BELLE ARTI ROMA (ITALY)  ITA  01:40.30  50 
TAGHETTI ALESSIA  1991  NORD PADANIA SUB VAREDO (ITALY)  ITA  01:41.58  46 
KALAMARIDI AIKATERINI  1991  N.O. CHANIA (GREECE)  GRE  01:42.98  42 
DOISY MARINE  1991  AIX - NATATION (FRANCE)  FRA  01:43.61  39 
RATTIGHIERI CRISTINA  1993  NUOTO SUB MODENA BRUNO LOSCHI (ITALY)  ITA  01:43.66  36 
BUCELLI SILVIA  1991  SSD EURO TEAM TORINO (ITALY)  ITA  01:44.53  33 
SCHULZ TIZIANA  1992  TEAM BERLIN (GERMANY)  GER  01:45.74  30 
BECHIS JAELE  1992  SSD EURO TEAM TORINO (ITALY)  ITA  01:47.31  27 
VILAMOVA ELISKA  1991  BLUE STAR PRAGUE (CZECH REP.)  CZE  01:48.35  24 
10  RAVAGLIA CHIARA  1991  SUB BARACCA LUGO (ITALY)  ITA  01:48.37  22 
11  LAI SARA  1992  NUOTO SUB MODENA BRUNO LOSCHI (ITALY)  ITA  01:48.38  20 
12  GARCIA SANCHEZ LARA  1993  BABEL ALICANTE (SPAIN)  ESP  01:48.75  18 
13  GEHBAUER FLEURIANE  1994  UCKANGE EVOLUTION PALMES (FRANCE)  FRA  01:51.04  16 
14  SANVITO SARAH  1995  NORD PADANIA SUB VAREDO (ITALY)  ITA  01:51.29  14 
15  LOCHERT ALINA  1991  TEAM BERLIN (GERMANY)  GER  01:51.31  12 
16  CASADIO MARINA  1991  BLU ATLANTIS AVIS RAVENNA (ITALY)  ITA  01:52.11  10 
17  RENATA TOKARSKA  1991  LAGUNA 24 TORUN (POLAND)  POL  01:52.61 
18  GALASSO NICOLE  1991  NEW LINE AMENDOLA ROMA (ITALY)  ITA  01:52.68 
19  NOIR KARINE  1993  AIX - NATATION (FRANCE)  FRA  01:52.78 
20  HELENA HERNANDEZ ARENAS  1994  EFIBA DE CABRA (SPAIN)  ESP  01:53.16 
21  MELOTTI NOEMI  1991  RECORD TEAM BOLOGNA (ITALY)  ITA  01:53.26 
22  NIKOLOUDAKI MARIA  1993  N.O. CHANIA (GREECE)  GRE  01:53.35 
23  CIBULOV┴ ZUZKA  1993  KVS CARETA ZVOLEN (SLOVAKIA)  SVK  01:53.45 
24  TORNOS SOLA UXUE  1992  A.D. SAN JUAN (SPAIN)  ESP  01:55.30 
25  BORTOLAMI GIORGIA  1994  SNP PADOVA (ITALY)  ITA  01:55.93 
26  FLORIAN VERONICA  1993  N.P. TARVISIUM ASD (ITALY)  ITA  01:59.07 
27  POLOVIN╚┴KOV┴ DENISA  1994  KVS CARETA ZVOLEN (SLOVAKIA)  SVK  02:00.78 
28  MARCARELLI BENEDETTA  1995  ASD C.T. BELLE ARTI ROMA (ITALY)  ITA  02:01.03 
29  GOMEZ CELIA  1993  LES MARSOUINS DE VALENCE (FRANCE)  FRA  02:01.10 
30  CHIARELLO DEBORA  1996  NEW LINE AMENDOLA ROMA (ITALY)  ITA  02:02.54 
31  LORENZ TANJA  1992  SLRG OBERWALLIS (SWITZERLAND)  SUI  02:04.22 
32  TURRINI ELENA  1993  RECORD TEAM BOLOGNA (ITALY)  ITA  02:04.26 
33  BERNABEU ARACIL CLAUDIA  1993  BABEL ALICANTE (SPAIN)  ESP  02:06.86 
34  TOMMASSINI FEDERICA  1993  BLU ATLANTIS AVIS RAVENNA (ITALY)  ITA  02:07.70 
35  MEUL MICHAELA  1993  SLRG OBERWALLIS (SWITZERLAND)  SUI  02:10.26 
36  MENDIZABAL ANCIZAR ELISABET  1992  TOLOSALDEA IKT (SPAIN)  ESP  02:19.78 
37  PIANA ALICE  1991  ASD NUOTO PINNATO BIELLA (ITALY)  ITA  02:28.45 
  SALUD MORAN MU?OS  1991  EFIBA DE CABRA (SPAIN)  ESP  DQ   
  TRAVERSARO LETIZIA  1992  SNP PADOVA (ITALY)  ITA  DQ   
Men (seniors) 200sf
PlaceNameBirth dateTeamNationTimePoints
NAVA ANDREA  1982  C.N. FIAMME ORO (ITALY)  ITA  01:22.36  50 
TSOUROUNAKIS ANTONIOS  1986  N.O. CHANIA (GREECE)  GRE  01:24.49  46 
FIGINI STEFANO  1987  NORD PADANIA SUB VAREDO (ITALY)  ITA  01:25.35  42 
TESTONI GIAN LUCA  1990  SUB BOLOGNA (ITALY)  ITA  01:27.31  39 
PICCHI FABIO  1975  C.N. FIAMME ORO (ITALY)  ITA  01:28.05  36 
EIFE CHRISTIAN  1985  TEAM BERLIN (GERMANY)  GER  01:31.13  33 
FONTANA ALESSANDRO  1990  NUOTO SUB MODENA BRUNO LOSCHI (ITALY)  ITA  01:31.17  30 
ZIEGLER FLORIAN  1987  TEAM BERLIN (GERMANY)  GER  01:31.21  27 
KAMOIZAN RAPHAEL  1989  C.S. DE GRAVENCHON (FRANCE)  FRA  01:31.92  24 
10  MPOULTADAKIS EMMANUIL  1985  N.O. CHANIA (GREECE)  GRE  01:32.72  22 
11  BATTISTA ALEX  1982  RECORD TEAM BOLOGNA (ITALY)  ITA  01:32.91  20 
12  MANGINO MARCO  1990  SSD EURO TEAM TORINO (ITALY)  ITA  01:33.65  18 
13  PANZARINI MARCO  1974  RECORD TEAM BOLOGNA (ITALY)  ITA  01:33.75  16 
14  SIVIERO DIEGO  1990  SSD EURO TEAM TORINO (ITALY)  ITA  01:34.34  14 
15  ZEGKINOGLOU FOIVOS - IOANNIS  1986  O.E.NA. PIRAEUS (GREECE)  GRE  01:34.48  12 
16  HOERA CHRISTIAN  1987  TEAM SACHSEN (GERMANY)  GER  01:35.46  10 
17  PEGHETTI DAVIDE  1989  SUB BOLOGNA (ITALY)  ITA  01:35.82 
18  FUMAROLA CESARE  1985  NUOTO SUB MODENA BRUNO LOSCHI (ITALY)  ITA  01:36.65 
19  ABDELKHALEK SAMI  1979  PARIS PALME OLYMPIQUE(FRANCE)  FRA  01:36.73 
20  LEVADA RUBES  1978  RK GERONIMO ZAGREB (CROATIA)  CRO  01:36.81 
21  NEGRELLO NICOLA  1985  SNP PADOVA (ITALY)  ITA  01:37.26 
22  STASI FRANCESCO  1990  NORD PADANIA SUB VAREDO (ITALY)  ITA  01:38.98 
23  ZANETTE SAMUELE  1980  N.P. TARVISIUM ASD (ITALY)  ITA  01:39.94 
24  AOUIDAD ANTOINE  1982  PARIS PALME OLYMPIQUE(FRANCE)  FRA  01:40.54 
25  NERI ALESSANDRO  1988  BLU ATLANTIS AVIS RAVENNA (ITALY)  ITA  01:40.79 
26  FRANCESE NICOLO'  1989  ASD NUOTO PINNATO BIELLA (ITALY)  ITA  01:41.04 
27  MARTINI VALERIO  1975  SUB BARACCA LUGO (ITALY)  ITA  01:41.92 
28  INSAUSTI IRUARRIZ AITOR  1990  ORDIZIA K.E. URPEKOAK (SPAIN)  ESP  01:42.42 
29  PRESTIPINO MARCO  1990  SUB BARACCA LUGO (ITALY)  ITA  01:46.29 
30  DE MIGUEL MARTINEZ XABIER  1976  ORDIZIA K.E. URPEKOAK (SPAIN)  ESP  01:46.78 
31  SCHILIRO' MARCO  1984  N.P. TARVISIUM ASD (ITALY)  ITA  01:52.27 
32  MIZZULINICH BRUNO  1996  ASD C.T. BELLE ARTI ROMA (ITALY)  ITA  01:59.26 
33  MIRABILE LUCA  1994  ASD C.T. BELLE ARTI ROMA (ITALY)  ITA  02:12.05 
Women (seniors) 200sf
PlaceNameBirth dateTeamNationTimePoints
ZHONG JIEXIA  1985  GUANGXI (CHINA)  CHN  01:33.93  50 
AMMETTO CLAUDIA  1986  C.N. FIAMME ORO (ITALY)  ITA  01:36.72  46 
CHEN XIAOPING  1984  GUANGXI (CHINA)  CHN  01:37.79  42 
BARONCINI SILVIA  1985  RECORD TEAM BOLOGNA (ITALY)  ITA  01:39.21  39 
VIERO GIORGIA  1988  SNP PADOVA (ITALY)  ITA  01:39.56  36 
FANTONI AURELIA  1990  MONOPALME CLUB MOYEUVRE (FRANCE)  FRA  01:39.83  33 
HIRSCFELDT TINA  1985  TEAM SACHSEN (GERMANY)  GER  01:40.79  30 
MUELLER CHRISTINE  1978  TEAM BERLIN (GERMANY)  GER  01:41.61  27 
MURABITO SERENA  1988  NORD PADANIA SUB VAREDO (ITALY)  ITA  01:42.99  24 
10  GROSJEAN MARINE  1989  UNION QUIPER NATATION (FRANCE)  FRA  01:43.84  22 
11  GIANOLA MARTA  1976  BLU ATLANTIS AVIS RAVENNA (ITALY)  ITA  01:45.11  20 
12  DONATO ALESSANDRA  1989  NORD PADANIA SUB VAREDO (ITALY)  ITA  01:45.35  18 
13  CASSANELLI ALICE  1988  NUOVO NUOTO BOLOGNA (ITALY)  ITA  01:47.03  16 
14  BENETTI GIULIA  1992  NUOTO SUB MODENA BRUNO LOSCHI (ITALY)  ITA  01:50.65  14 
15  LLORENTE ARMENDARIZ MAITE  1989  C.N. TAFALLA (SPAIN)  ESP  01:50.73  12 
16  SCHLAEPFER CLELIA  1990  SLRG OBERWALLIS (SWITZERLAND)  SUI  01:52.61  10 
17  MALAVASI GIULIA  1994  SSD EURO TEAM TORINO (ITALY)  ITA  01:55.11 
18  MIZZULINICH ANASTASIA  1995  ASD C.T. BELLE ARTI ROMA (ITALY)  ITA  02:00.25 
19  GALUPPO DEBORAH  1994  SSD EURO TEAM TORINO (ITALY)  ITA  02:00.41 
20  DE NITTIS GIULIA  1994  ASD C.T. BELLE ARTI ROMA (ITALY)  ITA  02:02.32 
21  MINARDI ELISA  1990  SUB BARACCA LUGO (ITALY)  ITA  02:02.67 
22  POTKONJAK ANA  1989  RK GERONIMO ZAGREB (CROATIA)  CRO  02:05.92 
23  ALDI LUCIA  1993  BLU ATLANTIS AVIS RAVENNA (ITALY)  ITA  02:23.46